1,5% на армию: незначительная нагрузка или негативный сигнал? (Законопроект 4309а)

Posted on Posted in Законодательство

Законопроект 4309а 31.07.2014 был принят Верховной Радой, внеся ряд изменений в Налоговый кодекс. Общая философия изменений — повышение налоговой нагрузки по тем секторам, где еще можно что-то выжать. С другой точки зрения, и так растущий в последние дни курс доллара получил дополнительный сигнал к росту, потому на завтра курс может стать еще выше.

В первую очередь для населения Украины ощутимым окажется введение военного налога 1,5% с заработной платы. Это значит, что теперь каждый украинец, получающий официальную зарплату, будет финансировать АТО в размере 1,5%. Стоит отметить, что многие граждане восприняли этот налог вполне спокойно и с пониманием. Ведь многие и так делали существенные перечисления материальной помощи в пользу армии.

Тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлюється військовий збір.

1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу

1.2. Об’єктом оподаткування збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

1.3. Ставка збору становить півтора відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Еще одно новшество «военных» правок налоговой системы – повышение некоторых ставок акциза. Повышение незначительное, на несколько процентов. Реально ощутят подорожание акцизов курильщики: вся табачная продукция прибавила по 3-5% в стоимости акцизов, а значит следует ожидать прироста цены сигарет на 0.7 – 1.5 грн.

Также законопроект добавил некоторые позиции, которые ударят по добыче природных ископаемых. Появились дополнительные ставки рентных платежей за добычу газа и железной руды:

Видобування платником запасів природного газу, що не відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5 пункту 263.11 цієї статті, зі свердловин, в тому числі під час дослідно-промислової експлуатації (геологічного вивчення), які внесені до Державного реєстру нафтових та газових свердловин після 1 серпня 2014 року, — протягом двох років з дати внесення таких свердловин до Державного реєстру нафтових та газових свердловин 0,55
Видобування підземним шахтним способом з глибини понад 300 метрів залізної руди для збагачення із вмістом магнетитового заліза менше 35 відсотків 0,25

Присутствуют временные нормы – до 1 января 2015 года. В частности, устанавливаются дополнительные ставки платы за пользование богатствами недр.

1.1. Ставки плати за користування надрами для видобування нафти, конденсату, газу природного, залізної руди, визначені підпунктом 263.9.1 пункту 263 статті 263 цього Кодексу, встановлюються на період, визначений абзацом першим цього пункту, у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини)  у таких розмірах:

Назва груп корисних копалин, що надана у користування надрами гірничому підприємству Ставка, відсоток від вартості товарної продукції гірничого підприємства
рудні (металовмісні (металічні), у тому числі руди) корисні копалини:
чорних (крім залізної руди), кольорових та легувальних металів 5,00
залізна руда 8,00
вуглеводні:  
нафта, конденсат:
з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів 45,00
з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів 21,00
газ природний (будь-якого походження):
природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5 пункту 263.11 статті 263 цього Кодексу, видобутий з покладів до 5000 метрів 20,00
природний газ, що відповідає умові, визначеній у підпункті 263.11.5 пункту 263.11 статті 263 цього Кодексу , видобутий з покладів понад 5000 метрів 14,00
з покладів на ділянках надр (родовищах) в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України 11,00
з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів 55,00
з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів 28,00

1.2. Стаття 263 цього Кодексу застосовується з урахуванням того, що вартість залізної руди, видобутої з корінних родовищ, обчислюється з урахуванням ціни реалізації за податковий (звітний) період (у разі відсутності реалізації у цей період — за найближчі попередні податкові періоди) хімічно чистого металу без урахування податку на додану вартість, зменшеної на суму витрат платника на збагачення (афінаж) та доставку (перевезення, транспортування) споживачу. Вартість одиниці видобутих корисних копалин визначається з урахуванням частки (в натуральному вимірі) вмісту хімічно чистого металу в одиниці видобутих корисних копалин.

Одно из удачных решений – льгот лишили отельный бизнес. Соответствующий пункт исключен из Кодекса:

а) прибуток суб’єкта господарської діяльності, отриманий від надання готельних послуг (група 55 КВЕД ДК 009:2005) у готелях категорій «п’ять зірок», «чотири зірки» і «три зірки», у тому числі новозбудованих чи реконструйованих або в яких проведено капітальний ремонт чи реставрація існуючих будівель і споруд (за умови, що дохід від реалізації послуг з розміщення шляхом надання номера для тимчасового проживання складає не менше 50 відсотків сукупного доходу такого суб’єкта господарської діяльності за відповідний податковий (звітний) період, у якому застосовується пільга);

Кроме расширения доходной базы есть и относительно прогрессивные изменения: существенно переработан механизм администрирования НДС, в частности, немалое внимание уделено возмещению НДС из бюджета. Организовывается современная система электронного возмещения.

Забирать у слабых — проще

Однако сам подход к финансированию войны не может не вызывать вопросов. В первую очередь введение дополнительных налогов ударит по простым гражданам, и только потом – по «сильным мира сего». Впрочем, некоторые эксперты считают, что ужесточение рентных платежей может уничтожить единственную более-менее жизнеспособную отрасль украинской экономики – металлургию.

Что касается военного сбора с граждан – нельзя не коснуться темы социального неравенства. Украина – страна контрастов, где есть очень богатые и очень бедные. А значит, если богатство распределено не равномерно, то и нагрузка должна была распределяться выборочно. На практике же налогом обложили простых граждан, в то время как богатейшие жители страны не ощутили дополнительной финансовой нагрузки. Почему так происходит? Все просто: Кабмин понимает, что заставить олигархов платить дополнительные налоги на богатство практически невозможно. Они будут уклоняться, выводить капиталы за рубеж, приложат все усилия, чтобы избежать уплаты крупного налога. Простому наемному работнику же некуда деваться: если он получает зарплату, он обязательно заплатит и военный взнос, никакого уклонения не может быть в принципе.

Очередной негативный сигнал от правительства

Несмотря на то, что критического урона гражданам и бизнесу предложенные правки не принесут, сигнал это негативный. Очередное свидетельство тяжелого положения в государственных финансах, а значит очередной повод не доверять национальной валюте. Потому курс доллара к гривне, очень чувствительный к политическим факторам и настроениям в обществе, вполне может продолжить рост. С экономической точки зрения беспричинный.

Подпишитесь на наш канал в Telegram https://t.me/finstatinfo и получайте актуальные инсайты от аналитиков Finstat. Будьте в курсе!

Смотрите также на Finstat.info:

Добавить комментарий